לחץ דם תקין

מהו לחץ דם תקין? 

ערכי לחץ הדם משתנים לאורך היום ובמצבים שונים: בשעות שונות ביום, בפעילות לעומת מצב של מנוחה, בין מצבים של שכיבה, ישיבה או עמידה, במצבים של לחץ או התרגשות, כאשר מעשנים וכו'. שינויים כאלה בלחץ הדם הם טבעיים ולכן כדי לבדוק אם יש לנו לחץ דם תקין יש לבצע מספר מדידות על מנת לוודא שאכן יש חריגה מהנורמה ברמות לחץ הדם. כמו כן, מומלץ לבצע את הבדיקות בתנאים זהים ככל שניתן על מנת לבדוק שינויים של ערכי לחץ דם.
הערכים המגדירים לחץ דם תקין הם ערכים הנמוכים מ-120/80.
הטבלה הבאה מפרטת את החלוקה המקובלת לרמות סיכון על פי ערכי לחץ הדם.
 
רמת סיכוןלחץ דם סיסטולילחץ דם דיאסטולי
מצב אופטימלי 115 ומטה 75 ומטה
לחץ דם תקין עד 120 עד 80
טרום יתר לחץ דם עד 140 עד 90
לחץ דם גבוה שלב 1 עד 160 עד 100
לחץ דם גבוה שלב 2 עד 180 עד 110
לחץ דם גבוה שלב 3 180 ומעלה 110 ומעלה

 
טווחים אלה הם גסים, רמת ההשפעה והסכנה משתנה מאדם לאדם. כאשר ערכי הלחץ הסיסטולי והדיאסטולי אינם באותה רמת סיכון, רמת הסיכון בה נמצא הנבדק היא הגבוהה מבין השניים.
ככל שרמת הסיכון גבוהה יותר כך עולה הסיכון למחלות לב, אירוע מוחי ומחלות אחרות.
חובה לטפל בלחץ דם החל משלב של טרום יתר לחץ דם. לדוגמא, עפ"י מחקרים, רמת הסיכון לאירוע לב אצל אנשים מתחת לגיל שישים בעלי לחץ דם בשלב של טרום יתר לחץ דם הוא גבוה ב-70% מאשר אצל אנשים עם לחץ דם תקין. בלחץ דם גבוה שלב 1 הסיכון עולה ל-80% ובשלב 2 ומעלה הסיכון גבוה ב-190% יותר מהסיכון במצב של לחץ דם תקין.
לסיכום, אסור להתעלם מכל עליה, אפילו מתונה בלחץ הדם ובכל גיל. חשוב לחזור ולבדוק את ערכי לחץ הדם באופן תקופתי גם לאנשים בעלי לחץ דם תקין על מנת לוודא שאין מגמה של עליה בלחץ הדם. אם מתגלה חריגה מערכי לחץ דם תקין המצויינים בטבלה, יש לוודא שזו חריגה חד פעמית, אחרת חובה לטפל. 
 

מידע נוסף